Popękane pięty nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale też mogą stanowić przyczynę kłopotów ze zdrowiem. Dlaczego? Przez głębokie pęknięcia może dojść do zakażenia, gdyż złamana jest bariera skórna chroniąca organizm przed bakteriami i wirusami. Stąd już tylko krok do poważniejszych infekcji i schorzeń.

Skóra na stopach wbrew pozorom nie jest twarda i odporna. Przeciwnie. Delikatna i cienka jest podatna na obtarcia i urazy. Pięty szczególnie są na nie narażone, gdyż to na nich spoczywa cały ciężar ciała. Chodząc w butach z tworzywa sztucznego, w syntetycznych skarpetkach, dodatkowo stwarzamy idealne warunki do uszkodzenia naskórka oraz do hodowli grzybów i bakterii. Wszystkie te czynniki sprzyjają rogowaceniu skóry i pękaniu pięt.

Jak więc je leczyć i zapobiegać? Nieumiejętne złuszczanie, ścieranie i wycinanie nadmiernie narosłej skóry tylko pogorszy problem. Bruzdy mogą się powiększyć, stać się jeszcze bardziej bolesne, pękać i krwawić. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wizyta w gabinecie podologicznym, gdzie specjalista przeprowadzi wywiad i ustali przyczyny pękania. Może ich być wiele, w tym niedostateczne nawodnienie organizmu, zła dieta a tym samym niedobór witaminy A, zła pielęgnacja stóp. Eliminacja przyczyn problemu jednak nie wystarczy. Konieczna jest wizyta u specjalisty, a nawet szereg wizyt w kilkutygodniowych odstępach, na których zostaną przeprowadzone odpowiednie do problemu zabiegi. Będzie to specjalistyczne usunięcie zrogowaciałego naskórka, zamknięcie porów skóry oraz nałożenie opatrunku mającego na celu złagodzenie i nawilżenie skóry oraz dostarczenie jej odpowiednich składników odżywczych. Dodatkowo każda wizyta zakończy się udzieleniem porad na temat pielęgnacji pięt w zaciszu własnej łazienki.

Skuteczne pozbycie się problemu pękających pięt nie jest działaniem jednorazowym. Wymaga wytrwałości, systematycznego stosowania zaleconych kremów oraz bezwzględnej zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń (zmiana obuwia, picie większej ilości wody, pielęgnacja). Po kilku miesiącach od pierwszej wizyty nasze pięty znów będą gładkie i delikatne.

pekajace-piety